Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakteristika: Skotský teriér

4. 3. 2008

Jeho původ se odvozuje od starobylých pracovních teriérů původem ze Skotské vysočiny. Byl vyšlechtěn k norování a hubení drobných šelem a hlodavců, ale o jeho pravém původu ani původní podobě se mnoho neví. Psi žili se svými pány – hlídači zvěře, lovci lišek, pastevci a drobnými zemědělci - v izolovaných oblastech Vysočiny a na skotských ostrovech. První písemná zmínka o skotském teriérovi se vztahuje k roku 1815, ale vzhled psa byl podrobněji popsán až r. 1837 v díle T. Bella "A History of British Quadrupeds". Bell popisuje dvě "rasy" teriérů, krátko- a hrubosrstého. Krátkosrstá vaianta měla údajně krátký čenich, krátké a silné běhy a špinavě bílou barvu.
V roce 1840 popisuje další autor J. Hamilton skotského teriéra jako "nejstarší rasu teriérů s pískovou nebo okrovou barvou, často s bílými znaky". O dalších sedm let později se objevují zmínky o dvou druzích "obyčejného skotského teriéra", z nichž "Highland Terrier" je vyšší, pískově zbarvený nebo červený a popis nižšího se hodí na dandie dinmont teriéra.
Skotský teriér se na výstavě poprvé objevil už v roce 1875 – a skutečně to byl tehdy jen jeden jediný pes připomínající spíše "welshe" než "skota". Za rok byli vystavováni už dva psi, tentokrát typu "scotch". Počty vystavovaných skotských teriérů rok od roku stoupaly, ale protože neexistoval žádný standard, posuzování nebylo jednotné. Zápisy z roku 1875 mluví o výhře psa Tartana a feny Splinter, z jejichž spojení vzešla fena Worry, úspěšná pozdější matka několika šampiónů. Tito psi byli zapsáni do chovné knihy jako "Scotch and Broken-haired Terrier". Hovorově se nazývali aberdeenští teriéři podle místa svého původu, ale do chovu bylo zcela jistě zavlečeno několik bastardů.
Vzhledem k tomu, že v době, kdy vznikal skotský teriér, chovali lidé psy hlavně pro jejich užitečnost, je nesnadné popsat vzhled plemene, dokud nebyl stanoven standard. Křížení probíhalo pouze na základě pracovních schopností rodičů a exteriér měl jen velmi malý význam – pro práci v noře byl vhodný pes menší, s kratšími končetinami, s hrubou srstí.

Vývoj plemene

V roce 1879 jistý kapitán Mackie zahájil plánovitý chov a šlechtění skotského teriéra. Zřídil si chovatelskou stanici, kam přivážel nové psy, které si vybíral na Skotské vysočině. Několik z nich se stalo skutečným základem chovu, ač měli některé odlišnosti v barvě, postavení uší i ocasu, tvaru lebky a síle čelistí. Z těchto psů se stal "kmen", jak to nazvala autorka D. Casperszová ve svém díle o skotských teriérech (1976).
První standard byl vydán v roce 1888 a v mnoha bodech platí dodnes. Změnila se však hmotnost psa, prodloužily se hlavy, nohy zkrátily a ocas je nasazen výš. Také srst je o něco delší, ale obecný typ psa zůstal stejný jako před více než sto lety.
V roce 1883 byl založen Scottish Terrier Club England, šest let na to i Scottish Terrier Club of Scotland. V tomto roce se skotští teriéři dostávají do USA, kde okamžitě získávají popularitu mnohem větší než ve své vlasti.

 

Náhledy fotografií ze složky Skotský teriér

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář