Jdi na obsah Jdi na menu
 


Správná potrava pro psy a co jim určite nedávat

4. 3. 2008

Špatná výživa může za změny na kostře psa. Dávat psovi to, co mu chutná? Živit granulemi, nebo masem? Je škodivá čokoláda a jiné sladkosti? Mohou se kombinovat maso a granule? Co to se psem udělá? Jak se pozná, že pes je dobře živený? Jakou stravu mu určitě nedávat?


Chcete-li, aby byl výš pes co nejdéle zdravý dobře ho krmte. Dobře ale neznamená hodně. "Největší problém, se kterým se veterináři u psů setkávají, je totiž nedostatek pohybu a překrmování," říká MVDr. Jiří Dousek, podle kterého "přibývá obezity, cukrovky, a dalších civilasčních chorob, včetně oslabení svaloviny páteře, a následně problémů se zády." Je dobré si uvědomit, že psi jsou stejně mlsní, jako lidé. A i pro ně platí, že jim chutná to, co je nejméně zdravé. Možná jim tedy chutnají přesolené potraviny, ale správný majitel jim je nikdy nepodá. Důvod je podle Douska jednoduchý: "Pokud není podán nápoj, tak dokonce mohou způsobit intoxikaci." Psům podle něj také nesvědčí uzeniny, a jiné kořeněné potraviny. "Tam bychom si měli uvědomit, že podání opepřené, nebo jinak okořeněné omáčky může psovi způsobit poměrně dráždivé podněty." Dousek připouští, že existují tzv. "hospodští psi", kteří jsou schopni taková jídla zkonzumovat, "ale takoví psi mají ve starším věku problémy s ledvinami."

Stejně nebezpečná je pro psa čokoláda. Bylo prokázáno, že ve větším množství je pro něj toxická. "Působí nepříznivé změny na orgánech", varuje Dousek. "Dochází i k histaminovému rozpadu. Čokoláda totiž obsahuje některé látky, které lidský organismus dokáže strávit, ale psí nikoliv."

Do psí stravy rozhodně nepatří jakékoliv uzeniny a čokoláda. Jak se zjistilo při pokusech, pokud psa necháte žrát jen to, co mu chutná, většinou si vybere přesolenou stravu, která mu škodí na zdraví. - Autor:Lucie Seifertová
 
Do psí stravy rozhodně nepatří jakékoliv uzeniny a čokoláda. Jak se zjistilo při pokusech, pokud psa necháte žrát jen to, co mu chutná, většinou si vybere přesolenou stravu, která mu škodí na zdraví.

Sladkosti tedy ano, ale jen velmi omezeně. Psí chuti jsou přece jen trochu odlišné od těch lidských. "Někdy podání sýra, nebo jiných bílkovinných pamlsků, které jsou mírně slané, může způsobit daleko příznivější chuťové vjemy, než sladké krmivo," radí veterinář Dousek.

Čímž jsme u toho nejdůležitějšího: čím psa krmit? Granulemi, nebo klasickou stravou? "Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, rozhodně je nekombinujte," varuje Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. "Řada lidí proto, aby jim ten pejsek dobře narostl, tak mu dá ráno kus masa, v poledne granule, a večer granule namíchané s masem. Praktická zkušenost učí, že psi, zvláště ti, kteří mají problémy s onemocněním slinivky břišní, mají v anamnéze (v tom, co chovatel říká, jak se o psa stará, jak žere) velmi často kombinaci tradičního a suchého krmiva. A řada psů takovou kombinaci nesnáší."

To, jestli svého psa krmíte správně, poznáte velmi snadno. Všimněte barvy a tvaru jeho trusu, říká Tichá. "Ten trus by měl být hnědý, jílovitý, a měl by být tvarovaný. Takže jestli má pes velké hromady našedlého, řídkého či bublavého trusu, tak asi nedostává to správné krmivo."

Po kvalitním krmení také psovi nepřibývá tuková zásoba, ale má svalnatou postavu, a kvalitní srst. Vyváženou stravu nabízejí nejrůznější psí granule. "Ale pokud vám na vašem psovi záleží, nekupujte je v žádném případě v supermarketech, i když jsou levné," varuje etolog a veterinář Vladimír Mikulica. "Nejen já, ale i řada kolegů se setkala se závažným oslabením psa, krmeným granulemi, zakoupenými v hypermarketu, supermarketu." Dívejte se i na to, jak jsou psí krmiva v obchodech uskladněna. Pokud na ně svítí sluníčko, a prosakuje obal, jsou závadné. A pokud si nejste jisti značkou krmiva, poraďte se s veterináři. "Vyhýbejte se značkám, o kterých nic nevíte, a které jsou podezřele laciné," varuje Mikulica.

Stejně důležitá, jako strava, je i venčení. Dospělý pes by měl vydržet bez vyvenčení 8, maximálně 10 hodin. "Pokud tu dobu protáhnete, způsobujete mu bolest, a zdravotní problémy," říká Jiří Dousek. "V poslední době je totiž v městských ošetřovnách velice často zjišťováno, že na ledvinách psů dochází k degenerativním, nebo i nekrotickým procesům." Podle Douska to lze ošetřit i vhodným načasováním krmení. "Třeba krmit na noc, ráno vyvenčit. Pes se vyprázdní a pak může být jen při čisté vodě po celou tu dobu v bytě."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hm...

(jana, 24. 11. 2009 18:14)

to je teda hovadina=o)